Napsali o mě

rodina

Vánoce 1989 po návratu mých rodičů z emigrace.

Ahoj Soňo, už skoro dočítám Tvůj úžasný literární výtvor. Několikrát mě zahřálo u srdíčka, když jsem postřehl zmínky o exulantech-rodičích. Myslel jsem si, že Ti za to jednou poděkuji. Domníval jsem se, že je na to pořád dost času, že nic neuteče. Až teď se pohár naplnil a nedovolím, aby přetekl. Zarazila mě jedna tvoje věta, která by už nikdy neměla patřit do tvého slovníku. Cituji: „Mládí a odvaha jsou pryč, čeká mě stáří, a to je, jak se mi nyní zdá, dost malá deviza.“
Jak si jistě pamatuješ, potkal mě před šesti léty podobný osud, když zemřela tvoje máma a taky jsem si myslel, že skončilo všechno na světě. Rovněž moji současníci líčí, jak je podobná situace uvedla do stavu, v němž jsi teď Ty. Píšeš, že Tě čeká stáří. Ale nezapomeň, jsi přesně o dvacet let mladší a připomínám Ti, že na Tebe čeká ještě spousta práce. Jsi nyní vyvázaná z povinností, které jsi měla. Máš co dohánět! Ve společnosti. I politice. Teď, po objevení této nádherné knihy, Tě budou lidé znát a určitě i Ty sama najdeš cestu ke splnění svých plánů, které jsi zatím trochu nechávala „na později“.
Tak se rozjeď a s novou silou šlapej ke své budoucnosti. Stáří se dá přibrzdit, uvidíš, že to půjde! Držím Ti palce, Tvůj táta.

Tati, mám pro tebe dobrou zprávu, i když také už Bohužel, tam nahoru. Staří jsem ubrzdila. A snad se mi daří žít tak, jak jsem si přála až „někdy později“. Je mi právě tolik let, kolik bylo Jirkovi, když navždy odešel z mého života. Zní to takhle nějak divně. Ale já jsem s Jiřím vlastně stále, i když jsem si už vyšlápla svou vlastní cestu do budoucnosti.

Moje máma je velmi silná žena. Je původem Slovenka, možná odtud pochází taková vůle a elegance, kterou oplývá. Lidi jí mají moc rádi. Když táta odešel, nejprve se vyrovnala s jeho smrtí v knize Jiří Kodet Ty a Já na miskách vah, kterou společně s Alenou Šloufovou napsala a nedávno, pod Agenturou Fáma, znovu vydala. Pak si řekla, že si konečně splní svůj sen a vystuduje vysokou školu. Ale odmítla studovat Univerzitu třetího věku a zapsala se na vysokou školu  Cevro Institut studijní obor Veřejná správa. Udělala si nejen bakaláře, ale i magistra a diplomovou práci měla na samé jedničky. Psala ji na téma Veřejná správa v Číně. Do Číny před tím odjela na měsíční studijní pobyt. Opravdu úctyhodné :) A teď uvidíme, na co se vrhne dál!?

Bára Kodetová
dcera

Soňa Kodetová je pracovitá, milá a entuziastická žena, která si zaslouží Vaši důvěru.

Pavel Šporcl
houslista

Vážená a milá Soňo,

nějak nemám rád knížky o hercích. Přesto jsem poprosil ženu, aby mi přinesla Tvoji knížku o Jirkovi. Právě jsem ji dočetl.
Zrovna tak nepíšu autorům. Ale tentokrát chci. Nebo možná musím.

Asi to víš. Kdyby si tu knížku Jirka mohl přečíst, a možná, že si ji tam někde čte, řekl by ti určitě, nebo bys alespoň věděla, že si to myslí: je to dobrý, moc dobrý, děkuji.
A já se přidávám: taky moc děkuji.
Za to, že to není knížkao herci, ale o člověku, o lidech a o jedný fajn ženský. Jirka, holt, věděl, proč si Tě vzal.
Ještě jednou Ti moc děkuji.

A přeji hodně sil a zdraví, přece jen jsi ještě mladá, než abys to zabalila.
To bys taky Jirku zklamala.

Hezký víkend na Točné.

Tvůj
Vladimír Bystrov

Vladimír Bystrov
publicista, filmový a divadelní kritik